تعداد محصولات: 15
با این بخش بیشتر آشنا شوید!

مروری بر خط تولید کنسرو غیرگوشتی
روند رو به رشد جمعیت و نیاز انسانها به غذاهای آماده با ماندگاری بالا ، تولید کنندگان را بر آن داشت که اقدام به تولید غذاهای کنسروی بنمایند. از دیر باز و پیش از صنعتی شدن غذا ، انسانها با روشهای بسیار ابتدایی و خانگی ، مواد غذایی گوناگون را به صورت کنسرو در می اوردند اما امروزه ، طیف وسیعی از مواد غذایی به صورت کنسرو و با مدت زمان ماندگاری طولانی ، در فروشگاههای عرضه محصولات غذایی در دسترس عموم می باشد.
كنسرو لوبيا چيتي،كنسرو عدس ، كنسرو لوبيا سبز ،كنسرو ذرت،كنسرو نخود فرنگي ،كنسرو زيتون،كنسرو قارچ ،كنسرو بادمجان ، كنسرو خيار شور و ... تنها برخی از مواد غذایی معمول است که در بازار قابل خریداری و در دسترس می باشد.
در صنایع غذایی مختلف ، فرآیند تولید غذا پروسه ای مشخص و از قبل تعیین شده است که تولید کنندگان نقش چندانی در تغییر این پروسه ندارند اما در نهایت ، دقت در تولید و استفاده از مواد اولیه با کیفیت می تواند در تولید محصول نهایی ، نقش بسزایی داشته باشد .
واژه کنسرو در لغت به معنی حفظ کردن می باشد و هدف از بکار بردن این لغت در صنعت غذا ، تداعی محصولی با مدت زمان ماندگاری بالا می باشد.
بنابراین روشهای ابتدایی همچون حرارت دادن ، خشک کردن ، سرما دادن ، استفاده از اشعه و ... که به منظور ماندگاری محصولات غذایی بکار می رود، نیز میتواند نوعی تولید کنسرو باشد.
در صنایع غذایی ، برای تولید کنسروهای مختلف خط تولید وجود دارد که هر خط تولید به فرا خور ماده نهایی تولید شده از بخش های مختلفی تشکیل شده است .به طور مثال در خط تولید کنسرو غیر گوشتی بخشهای مختلفی وجود دارد که در ذیل به آن اشاره میکنیم :
در خط تولید کنسرو غیر گوشتی ، اولین گام انتخاب و تمیز کردن مواد اولیه غذایی می باشد .
مرحله بعدی خط تولید کنسرو غیر گوشتی ، بلاچینگ و یا پیش پز کردن مواد می باشد که این فرایند در انواع خط تولید کنسرو غیر گوشتی میتواند از نظر مدت زمان و نحوه پخت متفاوت باشد.
بخش بعدی خط تولید کنسرو غیر گوشتی پر کردن قوطی و ظروف بسته بندی توسط دستگاه پر کن می باشد . پس از پر کردن قوطی ها ، اکسیژن موجود در ظروف بسته بندی خارج شده و قسمت نهایی خط تولید کنسرو غیر گوشتی دستگاه دربند می باشد و پس از اینکه درب قوطی ها توسط دستگاه دربند بسته شد ، قوطی ها توسط دستگاه لیبل زن ، لیبل خورده و محصول نهایی ، آماده فروش و عرضه به بازار می باشد.