با این بخش بیشتر آشنا شوید!

در  بسته بندیظروف فلزی(حلبی) و یا بسته بندیفلزیاصولا از دو نوع و یا دو دسته مواد استفاده میگردد.
دسته اول، مواد اولیه  که در زیر بنا و ساختمان اصلی ظروف فلزی بسته بندی به کار می روند و دسته دوم موادی که به عنوان  کمک کننده در مقاوم کردن بسته بندی در برابر عواملی مانند خوردگی مورد استفاده قرار میگیرد.

در ساخت و تولید ظروف فلزی بسته بندی براساس نوع کاربرد آنها، از مواد اولیه متفاوتی استفاده میشود.زیرا ظروف فلزی بسته بندی درکاربردهای متفاوت، خواص متفاوتی دارند. به عنوان مثال مواد اولیه ظروف آشپزی از آلومینیوم و مقدار کمی آهن و  روی که مقاومت بسیار زیادی در برابر پوسیدگی و زنگ زدن دارد، استفاده می شود .

اما استفاده از قوطی های فلزی در صنعت بسته بندی، محاسن و معایبی دارد که بطور خلاصه به آن میپردازیم.از مزایای استفاده از قوطی فلزی بسته بندی، این است که قوطی فلزی در مقابل حرارت بالادر هنگام استریلیزاسیون و نیز نفوذ آب،نور،رطوبت و اکسیژن از مقاومت بالایی برخوردار است.ونیز میزان مسموم کنندگی قوطی فلزی پایین است.

واما معایب قوطی فلزی بسته بندی، عبارتست از پدیده خوردگی که در مقایسه با سایر مواد اولیه بسته بندی  سریعتر انجام میشود.واین خوردگی در قوطی فلزی بسته بندی باعث تغییر رنگ و کاهش ویتامینهای موجود در بطری می شود.