تعداد محصولات: 17
با این بخش بیشتر آشنا شوید!


دستگاه تاریخ زن یا جت پرینتر
جت پرینتر یا دستگاه تاریخ زن نوعی چاپگر است که به منظور چاپ تاریخ ، آرم ، نام شرکت و ... بر روی کالاهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد .
ریشه کلمه جت پرینتر
جت در معنای لغوی به معنی پراندن یا پرت کردن و پرینتر نیز به معنای چاپ گر می باشد . جت پرینتر در صنایع مختلف با اسامی همچون چاپگر صنعتی ، تاریخ زن ، کد و یا بارکد زن و ... شناخته شده می باشد و بیشترین کاربرد جت پرینتر یا تاریخ زن نیز در صنعت می باشد از این رو عموما با نام جت پرینتر صنعتی متداول می باشد .
دستگاه تاریخ زن یا جت پرینتر از قطعات هیدرولیکی و مکانیکی ترکیب شده و به طور معمول در قسمت انتهایی خطوط تولید نصب میگردد و وظیفه آن حک کردن تاریخ تولید و انقضا ، قیمت کالا و یا اطلاعات شرکت تولید کننده بر روی کالا می باشد .
به طور خلاصه می توان گفت وظیفه جت پرینتر یا دستگاه تاریخ زن ، ثبت و حک شناسنامه کالا بر روی آن می باشد و در صنایع مختلفی همچون صنعت غذا ، صنایع آرایشی و بهداشتی ، صنایع ساختمانی و ... بکار می رود .
اطلاعات ثبت شده توسط جت پرینتر بر روی کالا ، جزو حقوق قانونی مصرف کنندگان بوده که نه تنها باعث ایجاد امنیت خاطر از نظر سلامت کالا شده ، بلکه تا حدودی نیز سبب تمیز کالای تقلبی از اصل می گردد .
انواع دستگاه جت پرینتر یا تاریخزن
به طور کلی دستگاه تاریخزن جت پرینتر در چندین مدل تولید و مورد استفاده قرار می گیرند اما همه انواع جت پرینتر ، از چهار بخش اصلی تشکیل شده اند که در زیر به آن اشاره خواهد شد :
برد اصلی دستگاه که یک قطعه الکترونیکی بوده و کلیه عملیات و فرایند چاپ توسط این بخش از جت پرینتر کنترل می گردد .
هد دستگاه تاریخ زن یکی دیگر از اجزای دستگاه بوده که اطلاعات مورد نظر را از برد دستگاه دریافت نموده و با پرتاب جوهر بر روی کالا ، عملیات چاپ را انجام میدهد .
مدار جوهر رسانی دستگاه جت پرینتر نیز یکی دیگر از بخشهای دستگاه بوده که این مدار خود شامل مخزن جوهر ، فیلتر تصفیه جوهر ، پمپ و شیلنگ و ... می باشد .
وظیفه اصلی این مدار در دستگاه جت پرینتر ، رساندن جوهر به بخش هد دستگاه تاریخ زن می باشد .
چشم الکترونیک یا سنسور دستگاه جت پرینتر که در اطراف هد دستگاه قرار دارد ، از دیگر بخشهای دستگاه تاریخ زن بود و کار این بخش ، شناسایی کالا بر روی خط تولید و ارسال پیام چاپ به برد دستگاه می باشد .
جت پرینتر های صنعتی به دو گروه اصلی جت پرینتر درشت نگاه و ریز نگار تقسیم شده که جت پرینترهای ریز نگار ، خود نیز شامل سه نوع مختلف می باشند .
دستگاه های تاریخ زن انواع متفاوتی دارند از جمله
تاریخ زن مکانیکی رومیزی, تاریخ زن پرسرعت, تاریخ زن 6 نازل, تاریخزن 4 نازل, تاریخ زن اتوماتیک کارتن, تاریخ زن لیبل, تاریخزن مکانیکی, اتومات تاریخ زن پنوماتیک, تاریخ زن جوهری, تاریخزن دستی, تاریخ زن استامپی, , تاریخ زن استامپی,