اجرای بیش از 200 پروژه در حوزه کشاورزی و صنایع غذایی

  • تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۲۷
  • بازدید : ۵۵۴

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری، یکی از روش‌های فرآوری مواد غذایی و محصولات کشاورزی، استفاده از فناوری‌های زیستی است. روشی که در صنایع غذایی جهان به سرعت در حال رشد و توسعه است.

«استفاده از بیوکاتالیست‌ها در فرآیند تولید نان»، «فرآیندهای استخراج، تصفیه و استریفیکاسیون روغن‌های خوراکی»، «تولید محصولات لبنی»، «استخراج پروتئین» و غیره از جمله این روش‌ها است. این کار در ایران با اجرای ۲۷۰ پروژه تعریف شده در ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال اجرا است.

توسعه فرآوری زیستی در فرآیند تولید محصولات غذایی و کشاورزی علاوه بر بهبود ویژگی‌های محصول و کاهش هزینه‌های تولید، در تضمین سلامت محصولات غذایـی نیز موثر است.

در همین راستا و با توجه به اهمیت اجرای این کار، «۱۰ طرح در زمینه توسعه روغن‌های خوراکی» تعریف شده است که این کار در صورت اجرای درست و با استفاده از ظرفیت‌های موجود، می تواند برای ۲۰۰ نفر اشتغال پایدار ایجاد کند.

برنامه دیگری که در این حوزه مدنظر است، «توسعه استفاده از محصولات غذایی و نوشیدنی‌های تخمیری» است که قرار است ۱۰ پروژه ملی اجرایی شود و ۳۰۰ نفر اشتغال ایجاد کند.

همچنین در این راه، «توسعه استفاده از کاتالیست‌های زیستی در تولید نان و نوشیدنی‌های لبنی و غیرلبنیم نیز با اجرای ۱۰ پروژه تعریف شده است که می تواند ۳۰۰ اشتغال پایدار در کشور به وجود آورد.

اجرای «۲۰۰ پروژه در زمینه بسته بندی محصولات کشاورزی و غذایی با رویکرد صادرات» هم برنامه دیگری در این حوزه است که طی ۵ سال، برای یک هزار نفر اشتغال پایدار ایجاد خواهد کرد.

«فرآوری غلات و حبوبات» نیز با اجرای ۲۰ پروژه در حال اجرا است. این کار هم می‌تواند زمینه اشتغال را برای ۲۰۰ نفر فراهم کند. همچنین «۲۰ پروژه برای فرآوری گوشت، شیر و لبنیات» تعریف شده است که با اجرای کامل آنها ۴۰۰ نفر می توانند از مزایای اشتغالزایی آن بهره‌مند شوند.

منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاه ها


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید

همزمان با تأیید انتشار دیدگاه من، به من اطلاع داده شود.
* دیدگاه هایی كه حاوي توهين است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن دیدگاه های خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.