بازار بی‌سامان آجیل عیدانه !;قیمت منطقی آجیل در بازار چقدر است؟

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۲/۱۴
  • بازدید : ۲۴۹۶
علی‌رغم وضعیت بسیار مناسب تولید خشکبار و وفور محصول، بازار آجیل یکی از بی سامان‌ترین بازارهای شب عید است و فروشندگان به هر نرخی که دلخواه‌شان است محصولاتشان را عرضه می‌کنند.
بازار آجیل و خشکبار در آستانه نوروز، یکی از بی سر و سامان‌ترین بازارهاست، به گونه‌ای که هر کیلوگرم از این محصولات در هر نقطه از شهر، نرخ متفاوتی دارند و فروشندگان تا جایی که بتوانند اجناس خود را گران‌تر می‌فروشند و پول بیشتری از مصرف کنندگان می‌گیرند.
این نابسامانی به گونه ای است که برخی انواع آجیل با کیفیت مشابه بعضا تا ٢٠ هزارتومان اختلاف قیمت دارند. به طوری که قیمت پسته با یک کیفیت مشابه از نقطه ای به نقطه دیگر شهر تهران از ٤٥ تا ٦٥ هزارتومان در نوسان است.
به نظر می رسد این نابسامانی ناشی از فقدان نظارت بر واحدهای صنفی است.
با این وجود، امسال وضعیت تولید خشکبار در کشور بسیار مناسب بوده و هیچ کمبودی در این زمینه وجود ندارد تا گرانفروشان بتوانند بهانه‌ای برای گران فروشی خود بتراشند.
در همین زمینه مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با مهر میزان تولید محصولات خشکباری در کشور را حدود یک میلیون و ۱۸۰ هزارتن اعلام و اضافه کرد: ۴۰۰ هزارتن از این میزان صادر می‌شود.
رمضان رویین تن با بیان اینکه حدود ۷۸۰ هزارتن از این محصولات در داخل کشور به مصرف می‌رسد، سرانه مصرف خشکبار در کشور را ۱۰ کیلوگرم عنوان کرد و گفت: این عدد در دنیا کمتر از ۳ کیلوگرم است.
وی با اشاره به اینکه به اندازه کافی محصولات خشکبار و آجیل در کشور وجود دارد، افزود: امسال حدود ۳۰۰ هزارتن پسته در کشور تولید شده که نزدیک به ۱۵۰ هزارتن آن صادر شده و صادرات همچنان ادامه دارد.
این مقام مسئول در وزارت جهاد میزان تولید گردو را نیز ۲۳۰ هزارتن، بادام ۲۰۰ هزارتن و فندق را هم ۳۰ هزارتن عنوان کرد. رویین تن میزان تولید کشمش را نیز حدود ۲۳۰ هزارتن اعلام و اضافه کرد: این میزان تولید بی سابقه بوده ضمن اینکه حدود ۱۴۰ هزارتن از آن نیز صادر شده است.
مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی درباره قیمت انواع خشکبار نیز گفت: درحال حاضر کشاورزان هرکیلوگرم فندق را بین ۲۰ تا ۲۲ هزارتومان، گردو ۲۰ تا ۲۲ هزارتومان، پسته بین ۲۴ تا ۳۰ هزارتومان و بادام را حدود ۲۰ تا ۳۰ هزارتومان به فروش می‌رسانند.
*کاهش ۱۰درصدی قیمت خشکبار نسبت به سال گذشته
نکته قابل توجه در این میان آن است که به گفته مسئولان، شرایط بسیار مناسب تولید باعث شده قیمت خشکبار در مجموع نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۱۰ درصد کاهش پیدا کند؛ در همین راستا مصطفی احمدی، رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار با بیان اینکه نسبت به مدت مشابه سال گذشته، در مجموع قیمت خشکبار حدود ۱۰ درصد کاهش یافته است، افزود: نرخ برخی محصولات حتی ۳۰ درصد ارزان‌تر از سال گذشته و برخی مانند پسته نیز تفاوتی نداشته است اما در مجموع ما با ۱۰ درصد کاهش در این زمینه مواجه بوده‌ایم که دلیل آن نیز رکود حاکم بر بازار و شرایط خوب تولید بوده است.
وی تاکید کرد: در سال‌جاری نسبت به ۴ الی ۵ سال گذشته، خشکبار و آجیل بهترین کیفیت را دارند.
احمدی با اشاره به اینکه ما چون قیمت مصوب برای آجیل نداریم، نمی‌توانیم اعلام نرخ کنیم، گفت: قیمت‌ها بسته به عرضه و تقاضاست ضمن اینکه در دو الی سه ماه اخیر قیمت‌ها هیچ نوسانی در بازار نداشته است.
اتحادیه آجیل و خشکبارهمچنین یادآور شد:از چهارشنبه هفته جاری عرضه این محصولات در نمایشگاه‌های بهاره آغاز شده است و جز منطقه خاوران در سایر نقاط شهر اعضای اتحادیه ما مستقر هستند و کار خود را انجام می‌دهند.
به نظر می‌رسد عدم تعیین نرخ مصوب برای محصولات خشکبار و آجیل یکی از دلایلی است که دست گرانفروشان را باز گذاشته تا اجناس خود را به هر میزانی که دلخواهشان است در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند و هیچ کس نتواند تشخیص دهد نرخ واقعی این محصولات چقدر است؟
*قیمت منطقی خشکبار در بازار چقدر است؟
در همین زمینه یک مقام مسئول به خبرنگار مهر می‌گوید: قیمت این محصولات بسته به نوع، کیفیت، درجه بندی، بسته بندی، مکان خرید و غیره معمولا متفاوت است.
وی که می خواهد نامش ذکر نشود، اضافه می‌کند: با این حال قیمت هرکیلوگرم بادام بین ۲۰ تا ۶۰ هزارتومان، فندق با پوست بین ۲۰ تا ۲۵ هزارتومان، مغز فندق بین ۴۰ تا ۵۰ هزارتومان، پسته بین ۱۸ تا ۵۰ هزارتومان و گردو با پوست حدود ۲۲ هزارتومان منطقی و مناسب است.

خبرگزاری مهر – 95/12/14

دیدگاه ها


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید

همزمان با تأیید انتشار دیدگاه من، به من اطلاع داده شود.
* دیدگاه هایی كه حاوي توهين است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن دیدگاه های خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.