کاهش 10 درصدی قیمت آجیل و خشکبار نسبت به پارسال; از دستفروشان نخرید

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  • بازدید : ۲۵۸۶
رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران با تاکید بر اینکه آجیل و خشکبار شب عید و ایام نوروز تامین است، گفت: قیمت برخی اقلام آجیل و خشکبار حدود 10درصد نسبت به پارسال کاهش داشته است.
«مصطفی احمدی» ، علت کاهش نسبی نرخ آجیل و خشکبار در سالجاری را افزایش بارندگی ها دانست و افزود: در برخی اقلام آجیل و خشکبار همچون انواع تخمه، کشمش و انجیر افزایش تولید داشته ایم که این امر سبب کاهش نسبی قیمت آنها شده است.
به گفته وی، سال گذشته به دلیل برخی حوادث طبیعی، کم آبی و آفات در برخی مناطق با مشکل کمبود انواع تخمه و انجیر مواجه شدیم که امسال این موضوع مرتفع شده است و هیچ مشکلی در این زمینه نداریم.
وی اضافه کرد: امسال حجم تولید و کیفیت آجیل و خشکبار عرضه شده در بازار به مراتب بهتر از سال گذشته است.
** ثبات نرخ پسته نسبت به سال گذشته
این مقام مسئول در اتحادیه آجیل و خشکبار تهران درباره نرخ پسته تصریح کرد: امسال 210 هزارتن پسته در کشور تولید شده که نسبت به پارسال افزایش دارد اما به دلیل صادراتی بودن این محصول نرخ آن ثابت مانده و کاهش قیمت نداشته است.
** مردم از دست فروشان آجیل و خشکبار غیربهداشتی نخرند
رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران درباره عرضه آجیل و خشکبار توسط دست فروشان و وانتی ها در سطح شهرها افزود: سال گذشته بخشی از آجیل و خشکبار فرآوری شده به فروش نرفت که متاسفانه این محصولات توسط برخی خریداری شده و به شکل دست فروشی در سطح شهرها با قیمت های پایین عرضه می شود.
به گفته وی، مدت زمان مناسب نگهداری آجیل و خشکبار بین چهار تا پنج ماه است و با گذشت این زمان باید محصول از چرخه مصرف انسانی خارج شود.
احمدی با بیان اینکه آجیل و خشکبار تاریخ مصرف گذشته غیربهداشتی و مضر است، به شهروندان توصیه کرد، تا حد امکان از خرید و مصرف آجیل و خشکباری که خارج از واحدهای صنفی عرضه می شوند، خودداری کنند.
وی از شهروندان خواست تا آجیل و خشکبار مصرفی خود را از فروشگاه های معتبر به شکل باز و یا بسته بندی دارای پروانه بهداشتی خریداری کنند.
**بادام هندی مورد نیاز کشور تامین است
احمدی با اشاره به اینکه بادام هندی مورد نیاز شب عید تامین است و کمبودی در این زمینه نداریم، افزود: بادام هندی مورد نیاز بازار از طریق واردات از کشورهای هند، سریلانکا و ویتنام تامین می شود.
رئیس کمیسیون تخصصی آجیل و خشکبار درباره بالا بودن قیمت بادام هندی اضافه کرد: کماکان تعرفه واردات برای آجیل و خشکبار کشور همچون بادام هندی 40 درصد است که نوسان قیمت ارز در تامین و عرضه آن تاثیر بسزایی دارد.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه بادام هندی در سبد آجیل و خشکبار مردم کشورمان قرار دارد، انتظار می رود مسئولان و دستگاه های متولی، واردات این محصول را آزاد کنند.
** بخشی از صادرات آجیل و خشکبار کشور پیله وری است
رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران اضافه کرد: اکنون آماری از سرانه تولید، سرانه مصرف داخلی و حجم صادرات آجیل و خشکبار کشور در دست نیست زیرا بخشی از این محصول به شکل پیله وری و بازارچه های مرزی از کشور خارج می شود.
به گزارش ایرنا، آجیل شور رایج ترین و پرطرفدارترین آجیل مورد استفاده شب عید و ایام نوروز است که شامل پسته، تخمه کدو، تخمه ژاپنی، مغز بادام، مغز فندق و بادام هندی و ‌آجیل چهار مغز شامل مغز بادام، مغز پسته، مغز فندق و بادام هندی می شود.
آجیل شیرین نیز که مورد استفاده شب یلدا قرار می گیرد، شامل مغز گردو، کشمش، توت خشک، مغز فندق، مغز پسته، مغز بادام و بادام هندی است.
البته این ‌روزها در آجیل‌فروشی‌ها و فروشگاه‌های عرضه‌کننده خشکبار، انواع آجیل‌های هندی، تایلندی و ژاپنی هم مشاهده می شود که به خاطر تنوع رنگی و طعم تندشان مشتریانی هم دارند، در این نوع آجیل‌ها انواع رشته، ذرت، نخود و باقلا پیدا می‌شود.
اتحادیه های کشوری اصناف از جمله آجیل و خشکبار سال 92 منحل شد و کمیسیون تخصصی آجیل و خشکبار در استان های مختلف کشور دایر و جایگزین شد.

خبرگزاری اینا- 95/12/8

دیدگاه ها


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید

همزمان با تأیید انتشار دیدگاه من، به من اطلاع داده شود.
* دیدگاه هایی كه حاوي توهين است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن دیدگاه های خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.