برخورد با سیاه نمایی در بازار غذایی;هشدار تغذیه ای

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۲/۰۷
  • بازدید : ۲۵۲۵
مدیرکل نظارت بر فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو، به شایعات منتشره با موضوع «پروانه بهداشتی» و «سیب سلامت» واکنش نشان داد.
دکتر بهروز جنت اظهار داشت: متاسفانه هر از چند گاهی خواسته یا ناخواسته، با غرض یا بی غرض، آگاهانه یا ناآگاهانه و به قصد خدمت یا خیانت مطالبی تشویش کننده اذهان عمومی در فضاهای مجازی منتشر می شود که نشانه های آشکاری از خلط مبحث در آنها وجود دارد و این بار به رغم اقدامات قابل قبول سازمان غذا و دارو که مورد تایید مردم و مسئولین است ظاهرا موضوع «پروانه بهداشتی» و «سیب سلامت» موضوعاتی است که باید دست آویز سیاه نمایی های مکرر قرار گیرد.
وی اضافه کرد: اندک جستجویی در فضای مجازی، جستجوگر را با مطالبی از مسئولین سازمان غذا و دارو در خصوص کالاهای آسیب رسان به سلامت مواجه می کند که به صراحت چه بصورت کلی و چه مصداقی درباره تفاوت صدور پروانه بهداشت با سیب سلامت مشهور به «نشان ایمنی و سلامت» سخن گفته اند.
جنت ادامه داد: مشاهده نشان و لوگوی سازمان غذا و دارو بدین معناست که محصول پروانه تولید را بر اساس ضوابط دریافت نموده است در حالی که نشان سیب سلامت معنایی فراتر از صرف دریافت ضوابط داشته و مفهومش این است که فرآورده مذکور شرایطش بگونه ای بوده که علاوه بر پروانه ساخت موفق به اخذ گواهینامه سلامت و ایمنی نیز گردیده است.
وی با اشاره به اینکه محصولاتی مانند انواع اسنک و پفک و چیپس، فرآورده های پروتئینی مانند سوسیس و کالباس همبرگر و نیز نوشابه های گازدار به همراه محصولاتی دیگر که در ماده ۳۷ قانون پنجم توسعه آمده است در گروه کالاهای آسیب رسان به سلامت قرار گرفته است، تصریح کرد: توصیه عمومی ما همواره عدم مصرف یا مصرف حداقلی این قبیل خوراکی ها است و این توصیه نیز صرفا «هشدار تغذیه ای» بوده و به معنای ممنوعیت مصرف نیست کما اینکه این رویه، روشی معمول در کشورهای مترقی است اصولا فلسفه وجودی درج چراغ راهنمای تغذیه بر محصولات غذایی نیز بدین منظور بوده است.
جنت در خصوص آبلیمو و سرکه های تولیدی که حضور پر رنگی در سر فصل شایعات اخیر دارند، افزود: بر واحدهای تولید کننده این محصولات نیز همانند سایر فرآورده ها نظارت دائم مسئولین فنی و نیز معاونت های غذا و دارو دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور حاکم است که با سختگیری تمام، کوچکترین تخلفی را بر نمی تابند.
وی تاکید کرد: محصولات این چنینی در طرحی کشوری تحت عنوان PMS، سالانه مورد آزمون و پایش سختگیرانه قرار می گیرند و در صورت مشاهده هرگونه عدم انطباق با ضوابط، با آنها برخورد قانونی لام بعمل می آید.
مدیرکل نظارت بر فراورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در پایان، خاطر نشان کرد: توصیه ای که مسئولین غذا و دارو به مردم و مصرف کنندگان محصولات سلامت، بصورت مستمر داشته، دارند و خواهند داشت این است که اطلاعات مطمئن و قابل وثوق را از منابع و مراجع رسمی دریافت کنند که فضای مجازی و امکان دسترسی سریع و راحت به ابزار رسانه هیچ انسان باهوشی را نسبت به خطر باور هر خبر و مطلب بی اساس توجیه نمی کند.

خبرگزاری فودنا- 95/12/7

دیدگاه ها


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید

همزمان با تأیید انتشار دیدگاه من، به من اطلاع داده شود.
* دیدگاه هایی كه حاوي توهين است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن دیدگاه های خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.