آیا مصرف «نوتلا» موجب شکل گیری سرطان می شود؟

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۲۵
  • بازدید : ۲۶۲۳
گزارش جدید سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا (EFSA) بسیاری از طرفداران شکلات صبحانه نوتلا درباره بی خطر بودن این محصول را دچار نگرانی کرده است.نوتلا یکی از محبوب‌ترین محصولات جهان است و بسیاری از مردم روز خود را با مصرف این شکلات صبحانه آغاز می کنند. اما انتشار اخباری جدید درباره این محصول شکلاتی موجب نگرانی هواداران آن شده است.

آیا مصرف «نوتلا» موجب شکل گیری سرطان می شود؟

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "تودی"، گزارش جدید سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا (EFSA) - یک سازمان نظارتی شناخته شده مشابه با سازمان غذا و داروی آمریکا - بسیاری از طرفداران شکلات صبحانه نوتلا درباره بی خطر بودن این محصول را دچار نگرانی کرده است.

مساله چیست؟
تمرکز سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا روی یکی از مواد تشکیل دهنده اصلی نوتلا بوده است: روغن پالم. منبع اصلی مصرف روغن پالم از مارگارین ها و انواع مختلف محصولات پخته شده شامل شیرینی ها و کیک ها ناشی می شود.

اما ایمنی روغن پالم نیست که زیر سوال رفته است، بلکه آنچه در زمان پردازش و حرارت دادن رخ می دهد، مساله ساز شده است. پالایش به منظور از بین بردن رنگ و بوی روغن پالم صورت می گیرد. هنگامی که روغن پالم در غذاهای فرآوری شده مورد استفاده قرار می گیرد در دماهای بالا حرارت داده می شود - بیش از 200 درجه سلسیوس - که این شرایط به شکل گیری یک آلاینده بالقوه سرطان‌زا منجر می شود که می تواند یک نگرانی سلامت بالقوه را ایجاد کند.

مشکل این است که امکان ندارد بتوان گفت چه میزان از این آلاینده خطرناک شکل می گیرد و این که چه میزان از آن باید مصرف شود تا به عاملی تهدیدکننده برای سلامت یک فرد مبدل شود. یافته های علمی درست هستند، اما هنگامی که موضوع مقدار امن برای مصرف مطرح می شود، شرایط مبهم می شود.

افزون بر این، سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا ممنوعیت استفاده از روغن پالم در مواد غذایی را توصیه نکرده است. این مرکز اظهار نظری درباره روغن پالم که کمتر از 200 درجه سلسیوس حرارت می بیند نیز ارائه نکرده است.

چرا اکنون به بحثی جنجالی مبدل شده است؟

بحث در مورد استفاده از روغن پالم در اروپا، به ویژه در ایتالیا، برای سال ها ادامه داشته است. هر دو مورد ایمنی و پایداری تولید پالم در این زمینه مورد توجه قرار گرفته است. در همین راستا، یک سوپرمارکت رنجیره ای بزرگ در ایتالیا روغن پالم را از محصولات خود به عنوان اقدامی احتیاطی حذف کرده و برند ایتالیایی شناخته شده باریلا نیز اکنون محصولات فاقد روغن پالم ارائه می کند.

اما این اقدامات به معنای مضر بودن روغن پالم نیست و این امکان را در اختیار مصرف کنندگان قرار داده است تا در صورت تمایل از مصرف روغن پالم پرهیز کنند.

چرا نوتلا مورد توجه است؟
شرکت فررو تولید کننده محصولات نوتلا است که از برندهای شناخته شده در سراسر جهان محسوب می شود. این شرکت نسبت به گزارش های رسانه ای که مدعی شده اند نوتلا مصرف کنندگان را به واسطه محتوای روغن پالم در معرض خطر قرار می دهد، واکنش نشان داده است.

فررو اعلام کرده است که محصول این شرکت حاوی روغن پالم حرارت دیده در دمای کمتر از 200 درجه سلسیوس است تا پردازش هرگونه آلاینده بالقوه را به حداقل برساند. همچنین، این شرکت اعلام کرده است که روغن پالم مصرفی خود را از منابع پایدار تامین می کند.

مصرف کننده چه کاری باید انجام دهد؟

اگر نوتلا در فهرست مواد غذایی مورد علاقه شما قرار دارد، دلیل علمی برای توقف مصرف آن به واسطه محتوای روغن پالم وجود ندارد. اما این نکته را به خاطر داشته باشید که ماده تشکیل دهنده اصلی این محصول قند است و از محتوای پروتئین پائینی نیز بهره می برد. در شرایطی که نوتلا از عطر و مزه خوب و بافت کرمی برخوردار است، اما جایگزین های بهتری مانند کره بادام زمینی یا کره بادام برای آن وجود دارند.خبرگزاری فودنا-95/10/25

دیدگاه ها


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید

همزمان با تأیید انتشار دیدگاه من، به من اطلاع داده شود.
* دیدگاه هایی كه حاوي توهين است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن دیدگاه های خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.