تشخیص گوشت گوسفندی با شناسنامه‌های جدید

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۰۸
  • بازدید : ۲۶۱۷
تشخیص گوشت قرمز دام‌های مختلف از گوسفند و بز تا گوساله برای برخی از مردم دشوار است و همین عامل سبب سودجویی برخی عرضه‌کنندگان این محصول شده و تخلفاتی را در این بازار به همراه داشت اما به نظر می رسد طرح نشانه‌گذاری لاشه های دامی که در مراحل ابتدایی در استان های آذربایجان غربی و تهران اجرایی شده این مشکل را حل کرده و مصرف کنندگان با مراجعه به هر قصابی می توانند به راحتی با استفاده از اطلاعات درج شده روی پلاک های نصب شده روی دست و پای لاشه های دامی متوجه شوند چه نوع گوشتی با کدام جنسیت و کیفیت را می خرند که البته بهتر است در سطح ملی این طرح اجرایی شود.
مهدی ولی‌زاده - نماینده ولی فقیه در اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی - با اشاره به اجرای طرح نشانه‌گذاری لاشه‌های دامی با پلمب‌های ویژه در این استان برای شناسایی راحت‌تر گوشت گوسفند از دیگر انواع دام‌های سبک مانند بز خبه ایسنا گفت: این طرح در استان تهران نیز اجرایی شده است در واقع طرح نشانه گذاری لاشه‌های دامی با پلمب‌های ویژه طرح بسیار مناسبی بود که از سال گذشته در استان آذربایجان غربی اجرایی شد که می‌تواند ضمن تسهیل شناسایی و تشخیص گوشت گوسفند از گوشت سایر دام‌های سبک مانند بز برای مردم، از کشتار و عرضه غیر مجاز گوشت قرمز در بازار نیز جلوگیری کند.
وی افزود: این پلمب‌ها قیمت چندانی ندارند و برای هر راس دام سبک، کمتر از ۱۰۰۰ تومان برای دامدار هزینه دارد؛ بنابراین شناسنامه‌دار شدن دام‌های سبک هیچ تاثیری بر قیمت گوشت نخواهد گذاشت که نتایج آن در استان آذربایجان غربی قابل مشاهده است. هم‌اکنون نیز این طرح در استان تهران در حال اجراست.
نماینده ولی فقیه در اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی ادامه داد: مهر دامپزشکی روی لاشه‌های دامی حذف نشده اما این پلاک‌ها و پلمب‌های ویژه روی دست و پای لاشه دامی مورد نظر نصب می‌شود و مردم از این طریق به راحتی می‌توانند هنگام خرید گوشت قرمز نوع آن‌ را تشخیص دهند و برخی قصابی‌ها که از عدم اطلاع و آگاهی مردم سوء استفاده می‌کنند دیگر نمی‌توانند هر گوشتی را به عنوان گوشت گوسفندی به مردم بفروشند.
ولی زاده اعلام کرد: در پلمب‌های ویژه‌ای که برای لاشه‌های دامی در نظر گرفته شده، نوع گوشت، جنس گوشت و جوان یا پیر بودن لاشه دامی نیز قید شده که این طرح به راحتی می‌تواند در سطح ملی اجرایی شود و جلوی بسیاری از سوءاستفاده ها و کشتار و عرضه گوشت غیر مجاز را بگیرد.
البته ملکی - رئیس اتحادیه تهیه و توزیع گوشت گوسفندی - نیز در این باره اعلام کرد که پس از اجرای طرح نشانه‌گذاری لاشه‌های دامی، فروش و عرضه گوشت قرمز ساماندهی بهتری پیدا کرده و کمتر شاهد سوءاستفاده و تقلب در این زمینه هستیم، چرا که گوشت گوسفند از سایر لاشه‌های دامی به راحتی قابل تشخیص است.

دیدگاه ها


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید

همزمان با تأیید انتشار دیدگاه من، به من اطلاع داده شود.
* دیدگاه هایی كه حاوي توهين است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن دیدگاه های خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.