۸۰ هزار کیلو آش سبزی روز ۲۸ صفر در شیراز پخت می‌شود

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۸/۱۲
  • بازدید : ۲۵۳۲
مسئول اجرایی کانون فرهنگی مذهبی امام هادی (ع) شیراز از پخت و توزیع ۸۰ هزار کیلو آش سبزی نذری در روز ۲۸ صفر در شیراز خبر داد.
آش سبزی یکی از آش‌های سنتی و بسیار قدیمی بخصوص در شیراز است که اغلب به عنوان نذری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آش با روغن داغ، پیاز داغ، آبلیمو و نان سنگک در وعده غذایی صبحانه سرو می‌شود.
هرچند پخت این نوع آش بسیار دشوار است و نیاز به صبر و حوصله بسیار زیادی دارد اما چند سالی است که تعدادی از مسئولان فرهنگی شیراز به عشق رسول‎الله (ص) اقدام به پخت 80 هزار کیلوگرم آش نذری در روز 28 صفر کرده‌اند تا این اقدام بی‌نظیر نذری باشد برای پیامبر مهربانی‌ها.
این اقدام که نه‌تنها در کشور بلکه در دنیا بی‌نظیر است مورد توجه و استقبال مردم شیراز و حتی مردم دیگر استان‌های همجوار فارس قرار گرفته است و هر سال جمعیت زیادی برای حضور در آئین توزیع این آش و دریافت اندکی از آن به عنوان تبرک و نذری برنامه‌ریزی می‌کنند.
نه فقط مردم شیراز بلکه دیگر هم‌میهنان ما در استان‌های همجوار هم دلشان می‌خواهد روز 28 صفر میهمان سفره با برکت حضرت رسول (ص) باشند و یا به گونه‌ای در این برنامه مشارکت داشته باشند.
مسئولان و متولیان پخت آش 80 تنی ویژه 28 صفر در طول سال برنامه‌ریزی می‌کنند و با دریافت کمک‌های مردمی در تلاشند تا این آئین باشکوه هر سال بهتر از سال‌های گذشته برگزار شود.
محمد اسدی، مسئول اجرایی کانون فرهنگی مذهبی امام هادی (ع) شیراز، در این باره می‌گوید: از ابتدا که این حرکت در شیراز شکل گرفت و اجرایی شد از ابتدا تا انتهای کار به صورت کاملا مردمی انجام شد و به هیچ عنوان از هیچ نهادی برای کمک به این آش مبلغ یا اقلامی دریافت نمی‌شود تا مردمی بودن آن حفظ شود.
وی که شب گذشته در جمع خبرنگاران به تشریح برنامه‌ها و اقدامات انجام شده برای مهیا شدن زمینه پخت آش 80 هزار کیلویی پرداخت اظهار داشت: به رسم سال‌های پیشین امسال در 28 صفر مصادف با رحلت پیامبر مکرم اسلام (ص) نیز آش نذری و صلواتی 80 تنی در بوستان خلدبرین شیراز پخت و در همان محل بین مردم توزیع می‌شود خواهد شد.
مسئول اجرایی کانون فرهنگی مذهبی امام هادی (ع) شیراز با اشاره به اینکه این برنامه در سال‌های گذشته توسط کارشناسان آسیب‌شناسی شده است تا مشکلات آن مشخص شود افزود: برای برطرف شدن این مشکلات نیز امسال تدابیری اندیشیده شده است.
به گفته اسدی امسال نیز مانند سال گذشته فضای بوستان خلدبرین شیراز به نحوی آماده‌سازی می‌شود که محل دریافت آش ویژه بانوان و آقایان تفکیک شود و مردم دچار مشکل نشوند.
وی با بیان اینکه امسال برنامه‌های فرهنگی با همکاری روحانیت معظم در حاشیه پخت آش 80 تنی اجرا می‌شود گفت: سال‌های گذشته حتی در روزهای 26 و 27 صفر در مراحل آماده‌سازی یک سری از اقلام در بوستان خلدبرین جمعیت زیادی از مردم حضور می‌یافتند و زمان زیادی در بوستان از آنها تلف می‌شد.
مسئول اجرایی کانون فرهنگی مذهبی امام هادی (ع) شیراز افزود: امسال روحانیت معظم در بوستان حضور می‌یابند و در فضایی که پیش‌بینی شده است برای مردم در قالب گروه‌های مختلف در مدت زمان 20 دقیقه‌ای از قرآن و اهل بیت (ع) به ویژه فضایل و کرامات نبی مکرم اسلام (ص) صحبت می‌کنند.

اسدی با بیان اینکه امسال در روزهای 26 و 27 صفر نماز ظهر و عصر و همچنین نماز مغرب و عشاء به جماعت در فضای باز بوستان خلدبرین اقامه می‌شود عنوان کرد: علاوه بر ایستگاه‌های صلواتی توزیع چای و شربت برای خانواده‌ها یک ایستگاه کودک نیز پیش‌بینی شده است و برنامه‌های ویژه کودکان برای آنها برنامه اجرا می‌شود.
وی با بیان اینکه در گذشته و قبل از این برنامه در روز 28 صفر هیچ برنامه‌ای در شیراز اجرا نمی‌شد تصریح کرد: مظلومیت پیامبر در اینجا دیده شد و همراه با تعدادی از دوستان پخت این آش صلواتی با حجم یک تن در شیراز آغاز شد و هر سال بر میزان این طبخ افزوده شده و همچنان ادامه دارد.
مسئول اجرایی کانون فرهنگی مذهبی امام هادی (ع) شیراز با اشاره به اینکه تمام هزینه‌های این پخت از جانب مردم تامین می‌شود بیان کرد: با توجه به گستردگی این کار، مردم دیگر استان‌های کشور نیز در پخت آش نذری 28 صفر مشارکت دارند.
به گفته اسدی امسال میزان آش افزایش نیافته و پخت 80 هزار کیلو آش به 4 هزار و 500 کیلو برنج، 2 هزار و 500 کیلو لوبیا، یک‌هزار و 500 کیلو عدس، یک‌هزار و 500 کیلو نخود، 4 هزار کیلو تره، 120 کیلو ترخون خشک، 150 کیلو زرچوبه، فلفل و ادویه‌، 30 حلب 17 کیلویی روغن، 300 کیلو پیاز، 150 کیلو پیازداغ و 120 رأس گوسفند نیاز دارد که تهیه برخی از این مواد از چند ماه پیش در دستور کار قرار گرفته و اینک مهیا شده است.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته برای تهیه این آش 120 میلیون تومان هزینه شد بیان کرد: به طور حتم امسال این مبلغ افزایش یافته است که از کمک‌های مردم تامین می‌شود.
مسئول اجرایی کانون فرهنگی مذهبی امام هادی (ع) شیراز با بیان اینکه برای پخت این آش به حدود 50 دیگ و 250 خانم و 600 نفر آقا به عنوان عوامل اجرایی نیاز است که نه‌تنها نیروی مورد نیاز تامین شده است بلکه با توجه به اینکه این عزیزان هیچ دریافتی بابت همکاری خود ندارند اما تعداد زیادی از مردم برای همکاری در پخت این آش اعلام آمادگی کردند.
اسدی به برخی انتقادها که به این برنامه وارد شده است اشاره کرد و گفت: هر برنامه که در سطح اجرا شود به طور حتم موافقان و مخالفانی دارد اما اینکه عده‌ای می‌گویند به جای پخت آش نذری این پول را به مستمندان بدهید باید بدانند هزینه این آش صلواتی از محل هدایای مردم علاقمند به رسول‌الله (ص) و اهل بیت (ع) ویژه این آش تهیه شده و باید حتما در این زمینه هزینه شود.
وی در نشست خبری پخت آش صلواتی شیراز که بزرگترین آش دنیا نیز به حساب می‌آید، اظهار داشت: 80 تن آش سبزی نذر مردم شیراز است و هیچ ارگان و سازمانی هزینه این پخت را پرداخت نمی‌کند و مسئولان اجرایی پخت این آش هیچگونه دخالتی در این نذر داشته باشند.
مسئول اجرایی کانون فرهنگی مذهبی امام هادی (ع) شیراز با تاکید بر اینکه پخت آش نذری 80 تنی 28 صفر با حضور و مشارکت مردم از صفر تا صد کار انجام می‌شود خاطرنشان کرد: در حد توان توزیع آش نیز در نقاط مختلف شهر از جمله تعدادی از بیمارستان‌ها و مراکز خیریه انجام می‌شود.

دیدگاه ها


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید

همزمان با تأیید انتشار دیدگاه من، به من اطلاع داده شود.
* دیدگاه هایی كه حاوي توهين است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن دیدگاه های خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.