ویتامین Dروند پیری را کند میکند

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۸/۰۸
  • بازدید : ۲۶۸۲
محققان بر این باورند، ویتامین D می تواند روند پیری را به تاخیربیاندازد و از ابتلا به بیماری پیشگیری نماید.
انسان ها عمدتا ویتامین D بدن شان را از نور خورشید دریافت مینمایند. زمانیکه پوست در مقابل اشعه ماورابنفش قرار می گیرد بدن ویتامین D تولید می کند. این ویتامین برای افزایش جذب کلسیم استفاده میگردد و به رشد استخوان ها و سلول ها و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن منجر می گردد.

این باور وجود دارد که ویتامین D نقش مهمی در بسیاری از بیماری ها هم دارد؛ افراد دچار کمبود این ویتامین ممکن است مبتلا به دیابت، بیماری قلبی-عروقی یا حتی سرطان شوند. تحقیق نشان می دهد این ویتامین موجب کاهش علائم منفی سلامت روان می شود که از آن جمله می توان به افسردگی، اضطراب و زوال عقل یا دمانس اشاره کرد.
با افزایش سن و پیرشدن بدن، پروتئین ها قادر به حفظ شکل و عملکردشان نخواهند بودو گاهی اوقات می توانند منجر به بروز بیماری های مرتبط با افزایش سن نظیر بیماری قلبی و آلزایمر، دیابت،پارکینسون، می شود چراکه پروتئین های سمی در بدن تجمع می نمایند.
محققان با مطالعه بر روی کرم ها دریافتند ویتامین D مانع از تجمع پروتئین های سمی شده و در نتیجه بر طول عمر تاثیر می گذارد بطوریکه ویتامین D در کرم ها موجب شد طول عمرشان حدودا سه برابر شود.
گوردون لایتگو، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «از آنجائیکه تصور می شود فرایند پیری در بین کرم ها و پستانداران مشابه است تاثیر ویتامین D بر بدن انسان ها هم همان نتیجه را خواهد داشت.»
خبرگزاری فودنا-95/08/08

دیدگاه ها


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید

همزمان با تأیید انتشار دیدگاه من، به من اطلاع داده شود.
* دیدگاه هایی كه حاوي توهين است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن دیدگاه های خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.