رژیم غذایی پرچرب منجر تغییرات در مغز می گردد

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۸/۰۳
  • بازدید : ۲۶۳۸
محققان در مطالعه اخیر دریافته اند که مصرف رژیم غذایی پرچرب منجر به تغییرات در مغز میگردد.

محققان در مطالعه جدید خود، مکانیسم جدیدی را کشف کردند. که تنظیم کننده چاقی میباشد. این مطالعه نشان می دهد این مکانیسم جدید می تواند برای درمان چاقی مورد استفاده قرار بگیرد.
سرپرست تیم تحقیق، ماکوتو فوکودا، در این باره می گوید: «مشخص است که مغز در روند چاقی نقش بسزایی دارد اما اینکه چگونه رژیم غذایی پرچرب با تغییر در مغز موجب انباشت چربی در بدن می شود هنوز مشخص نشده است.
تیم تحقیق ژن Rap۱ موش را که در انواع بافت ها، از جمله مغز که در فعالیت های نظیر حافظه و یادگیری نقش دارد، متجلی می شود را مورد مطالعه قرار دادند.
دانشمندان برای بررسی نقش Rap۱ در مدل موش ها، به طور انتخابی ژن Rap۱ را در گروه نورون های هیپوتالاموس حذف کرده اند. در تنظیم متابولیسم کل بدن منطقه هیپوتالاموس مغز ،نقش دارد.
دانشمندان دارای دو گروه موش بودند. در یک گروه، موش ها از طریق مهندسی ژنتیک فاقد ژن Rap۱ بودند، درحالیکه گروه کنترل دارای ژن Rap۱ فعال بودند.
سپس محققان به موش های هر دو گروه ،رژیم غذایی پرچرب دادند که ۶۰ درصد کالری مصرفی آنها ناشی از چربی بود.
همانطورکه پیش بینی شده بود ،موش های گروه کنترل با ژن فعال Rap۱ دچار اضافه وزن شد اما در مقابل، موش های فاقد Rap۱ به شکل چشمگیری وزن کم کرده و چربی بدنی کمتری داشتند.
محققان درباره نتایج این مطالعه می گویند: «ما مشاهده کردیم موش های فاقد Rap۱ به لحاظ فیزیکی فعالیت نداشتند. با این حال در مقایسه با موش های دارای ژن Rap۱ کمتر غذا می خوردند و چربی بدنی بیشتری را می سوزاندند.
به گفته محققان، مصرف رژیم غذایی پرچرب منجر به بروز تغییراتی در مغز شده و در نتیجه فعالیت Rap۱ افزایش می یابد. در نهایت حساسیت نسبت به هورمون سیری، لیپتین، کاهش یافته و بدن در مسیر چاقی قرار خواهد گرفت.

دیدگاه ها


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید

همزمان با تأیید انتشار دیدگاه من، به من اطلاع داده شود.
* دیدگاه هایی كه حاوي توهين است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن دیدگاه های خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.