نرخ شکر برای مصرف کنندگان ۲۷۲۰ تومان برای هرکیلو تعیین شد

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۸/۰۱
  • بازدید : ۲۵۱۴
مجری طرح چغندر قندونیشکر وزارت جهاد با بیان اینکه پیشنهاد این وزارتخانه برای نرخ خرید تضمینی چغندرقند۳۰۰ تومان است، گفت: شورای اقتصاد قیمت شکر را برای مصرف کننده هر کیلو ۲۷۲۰تومان تعیین کرد.
قیمت شکر طی ماه‌های اخیر افزایش بسیار چشمگیری در بازار داشته و به نظر می‌ آید اقدامات دولت چندان در آرام کردن این فضای ملتهب تاثیری نداشته است و هنوز در مغازه‌های سطح شهر نرخ این کالا حدود ۴ هزار تومان می باشد.
امروز مجری طرح نیشکر و چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: طبق اعلام شورای چغندر نیشکر و قند وزارت جهاد کشاورزی، شورای اقتصاد قیمت هرکیلوگرم شکر را ۲۷۲۰ تومان تعیین کرده است.
علیرضا یزدانی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به این مخوضوع که قیمت شکر نرخ مصوب و تعزیراتی است و اصناف مجوز فروش با قیمت بالاتر را ندارند، افزود: در ماه‌های گذشته دلالان و قاچاقچیان شکر نوساناتی را در بازار این محصول ایجاد کردند، که با افزایش تولید شکر در یک ماه اخیر و برداشت محصول بهاره، قیمت این کالا در بازار مصرف به تعادل رسیده است.
ایشان اعلام کرد: در سال‌های گذشته سطح زیرکشت چغندرقند به علت بی تدبیری به شدت کاهش یافت و این مسئله کشاورزان و صاحبان صنایع را با چالش جدی مواجه کرد به طوری که کشاورزان زیادی بیکار و کارخانجات تعطیل شد.
مجری طرح چغندر قند و نیشکر وزارت جهاد کشاورزی افزودند: از سال زراعی ۹۳-۹۴ براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته به منظور تامین نیاز داخل و افزایش میزان تولید غلات و مصرف بهینه آب، کشت چغندر قند در پاییز انجام شد.
یزدانی با اشاره به اینکه امسال ۶ میلیون تن چغندرقند در کشور تولید میگردد، گفت: تاکنون نیز یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن چغندرقند کشت بهاره برداشت و به کارخانجات تحویل داده شده است.
وی همچنین از ارائه بسته‌های تشویقی به زارعان خبرداد و افزود: براساس برنامه ریزی‌های انجام شده به ازای هر هکتار ۴۶۰ هزار تومان یارانه بذر اختصاص می‌یابد و برای افزایش عملکرد تولید ۳۰ تا ۵۰ درصد یارانه نیز برای تامین ادوات و ماشین آلات به کشاورز پرداخت می‌گردد.
مجری طرح چغندر قند و نیشکر وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: همچنین کود شیمیایی با قیمت مصوب دولتی در اختیار کشاورزان قرار می گیرد. یزدانی افزود: ۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی نیز برای پرداخت بهای خرید چغندرقند از کشاورزان در اختیار کارخانجات قند و شکر قرار گرفته است.
وی درباره قیمت خرید تضمینی چغندرقند گفت: وزارت جهاد کشاورزی برای خرید تضمینی هر کیلو چغندرقند ۳۰۰ تومان پیشنهاد کرده ، ضمن اینکه سال گذشته ۶۳۰۰ هکتار از اراضی به کشت پاییزه چغندرقند اختصاص یافته است.
یزدانی اعلام کرد: علاوه بر این حدود ۱۰۰ هزار هکتار نیز چغندرقند بهاره کشت شد که عملیات برداشت این محصول از یک ماه پیش آغاز شده و تاکنون یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن چغندر به کارخانجات قند تحویل شده است.
وی افزود: با افزایش سطح زیرکشت پاییزه چغندرقند از ۶۳۰۰ هکتار به ۱۸ هزار هکتار در یازده استان کشور میزان تولید این محصول امسال ۶۴ درصد رشد دارد و به بیش از ۶ میلیون تن خواهد رسید.
یزدانی افزود: میزان نیاز داخلی کشور به شکر ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن است که با روند افزایش تولید، میزان واردات از ۸۰۰ هزار تن در سال ۹۳ به ۵۰۰ هزار تن در سال گذشته رسیده، همچنین امسال با توجه به افزایش میزان تولید حدود ۵۰۰ هزار تن شکر وارداتی نیاز است.
با این وصف، باید دید اقدام جدید دولت می‌تواند در آرام کردن شرایط بازار موثر باشد ویا اینکه همچنان شاهد جولان دلالان و گران فروشی مغازه‌داران خواهیم بود.خبرنگاری مهر-1395/08/1

دیدگاه ها


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید

همزمان با تأیید انتشار دیدگاه من، به من اطلاع داده شود.
* دیدگاه هایی كه حاوي توهين است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن دیدگاه های خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.