در حال بارگذاری...
به بـازار بزرگ صنایع غـذایـی ایـران خوش آمدید

آینده کارخانجات لبنی به پیشبرد استراتژی تولید لبنیات برای همه بستگی دارد
1– آینده تولید لبنیات ارزان قیمت چه می شود ؟
ج : آینده کارخانجات لبنی به پیشبرد استراتژی تولید " لبنیات برای همه " بستگی دارد . کارخانجات لبنی باید درکنار همه اقشار مردم بمانند و برای همه مردم صرف نظر از فقر و غنای آنها غذای سلامت تولید نمایند . راه و آینده ای برای صنایع لبنی جز تولید برای همه مردم وجود ندارد .
2 – تعداد کارخانجات لبنی تولید کننده محصولات ارزان قیمت کم چرب در تهران و سایر استانها چه تعداد است ؟
ج : در اکثر استانها کارخانجات لبنی سبد کاملی از محصولات کم چرب و پر چرب ، با طیفی از قیمت های متنوع تولید و در اختیار همه اقشار جامعه قرار می دهند . به جز چند استان عموماً تولید کالاهای حمایتی به ابتکار سازمان های صنعت ، معدن و تجارت و کارخانجات لبنی به مرحله اجرا درآمده است .
3 – هم اکنون چند استان بطور مشخص تولید کننده این محصولات می باشند ؟
ج :پیشبرد استراتژی تولید " لبنیات برای همه " به معنای درک و پذیرش رسالت اجتماعی صنایع لبنی ایران در قبال مردم و نشانگر بلوغ اجتماعی کارخانجات لبنی جهت تقبل وظایف ناشی از مسئولیت پذیری اجتماعی شان می باشد . سازمان های صنعت و معدن و تجارت استانها باید با برگزاری جلسات متعدد و با کارخانجات لبنی راهکارهای لازم متناسب با هر استان و هر کارخانه و با توجه به نقاط ضعف و قوت منطقه با لحاظ وضعیت شیر خام آن منطقه بیابند واز اعمال روش های یکسان و بیروح خودداری نمایند . بجز سه یا چهار استان ، در همه استانها " طرح کالاهای حمایتی " با ویژگی های آن استان بمرحله اجرادرآمده است .
4 –روزانه چه مقدار شیر و لبنیات کم چرب در کشور تولید می شود ؟
ج : اصولاً بلحاظ سلامت مردم جامعه هرچقدر مصرف محصولات کم چرب توسعه یابد بیانگر رشد دانش تغذیه مردم آن جامعه می باشد . مصرف محصولات پرچرب همواره عارضه های بهداشتی و بیماری های جسمانی بعدی را قطعاً در پی خواهد داشت . در کشورهای پیشرفته محصولات لبنی کم چرب حتی گرانتر از محصولات پر چرب به بازار عرضه می شود . در حال حاضر آمار دقیقی از میزان تولید ات لبنی کم چرب در کل کشور در دست نمی باشد . سلیقه مصرف کننده در نهایت تعیین کننده میزان تولیدات کالاهای کم چرب و پرچرب می باشد .
5 –میزان شیر ورودی به کارخانجات کاهش یافته یا تعداد کارخانجات اضافه شده است ؟ و تقاضا بالا رفته است ؟
ج : صرف نظر از اینکه تعداد کارخانجات کم شده یا زیاد ، تقاضای نهایی بازار را مردم مصرف کننده تعیین می کند و نه کارخانه و نه شبکه توزیع و فروش . اگر تقاضای مردم در اثر سبد مقایسه ای کالاهای پروتئینی مختلف به سمت مصرف لبنیات گرایش یابد قطعاً تقاضا بالا رفته و از عرضه شیر خام پیشی خواهد گرفت و پدیده کم شیری بروز خواهد کرد و درحالت بر عکس با کاهش تقاضای مردم پدیده پر شیری ظاهر خواهد گردید ولیکن در حال حاضر مقایسه قیمت شیر و لبنیات با قیمت سایر مواد پروتئینی ، طبیعی است که تقاضا برای مصرف لبنیات فزونی نشان دهد . گرچه ما معتقدیم آمار مرکز ایران که برای سال 1389 تولید شیر خام کشور را حدوداً 6.6 میلیون تن اعلان نموده ، به واقعیت نزدیک تر است تا آمار وزارت جهاد کشاورزی که 10.5 میلیون تن تولید شیرخام را گزارش نموده است .
6 –شیر خام با چه قیمتی تحویل کارخانجات می شود ؟
ج : قیمت شیر خام از طرفی تابع قانون عرضه و تقاضا است . از طرفی دیگر بهای تمام شده شیر خام نیز عمدتاً از قیمت علوفه و نهاده های دامی پیروی می نماید . ایران سرزمینی است پهناور و با طبیعت و استعدادهای گوناگون . لذا شیر خام نمی تواند از قیمت واحدی در کل کشور برخوردار باشد . قطعاً ارزانی و گرانی شیر خام در مناطق و استانها ی مختلف وجود خواهد داشت . شیر خام تولیدی در گاوداری های سنتی و مناطق دور افتاده کشور ممکن است با 750 توما ن با بارمیکروبی یک میلیون به بالا به صنایع لبنی تبدیلی روستایی تحویل شود ، تا شیر خام ممتاز تولیدی گاوداریهای صنعتی با بار میکروبی زیر یکصد هزار در شهر های بزرگ که با قیمت 1036 تومان به کارخانجات لبنی بزرگ و مدرن تحویل می گردد .
7 –میزان تولید شیر خشک افزایش یافته است یا خیر ؟
ج : کارخانجات مدرن با تکنولوژی های روز برای تولید شیر خشک تا ظرفیت سالانه حدوداً 80 هزار تن در کشور نصب و راه اندازی شده است . همین قدر که ظرف یکسال گذشته قیمت شیر خشک تولیدی داخل کشور از حدود 4500 تومان به 10500 تومان افزایش یافته ، در حالیکه قیمت جهانی شیر خشک با احتساب ارز آزاد حداکثر 8000 تومان بیشتر نمی باشد بیانگر کمبود شیر خام در کشور است .

خبرگزاری فودنا – 91/5/31

این مطلب را به اشتراک بگذارید


دیدگاه ها


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید

همزمان با تأیید انتشار دیدگاه من، به من اطلاع داده شود.
* دیدگاه هایی كه حاوي توهين است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن دیدگاه های خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.